Dlaczego dbanie o swoje ciało jest ważne?

Dlaczego dbanie o swoje ciało jest ważne?

Ciało i umysł są powiązane i nie powinniśmy ignorować naszych cielesnych potrzeb, jeśli chcemy prowadzić dobre i szczęśliwe życie, nawet jeśli zgadzamy się z Peterem Gabrielem i uważamy nasze ciała za „klatki”.

Dlaczego dbanie o swoje ciało jest ważne

Uderzyły mnie te słowa, kiedy pierwszy raz je usłyszałem. Zmusiły mnie one do zastanowienia się nad związkiem między ciałem a umysłem, między „maszyną fizyczną” a duszą, między fizycznością a duchowością. Czy ciało różni się od umysłu, czy jest tylko „klatką”, w której żyjemy? Czy jest to działająca maszyna, która włącza naszą indywidualność, czy też jest częścią całego bardziej złożonego mechanizmu? To wszystko są pytania, które zostały zadane przez różne pokolenia filozofów, naukowców, i nie ma na nie jednej, precyzyjnej odpowiedzi. Ale jedną rzeczą, której możemy być pewni jest to, że „zdrowy umysł jest w zdrowym ciele”. Rzeczywiście, kiedy nasze ciała funkcjonują dobrze, kiedy nie odczuwamy żadnego bólu, możemy wytworzyć coś ważnego w naszym umyśle; przeciwnie, kiedy odczuwamy ból, nasze ciała są słabe, zbyt trudno jest przekazać ten ból i skoncentrować się na czymś innym. Dlatego powinniśmy dobrze dbać o nasze ciała i zwracać na nie dostateczną uwagę.

Na portalu zdroweszpitale.pl czytamy, że słuchając potrzeb naszego ciała, możemy stać się bardziej świadomi swoich emocji i pragnień. Stosując metody psychoterapii ciała, można leczyć sferę emocjonalną człowieka, w tym lęk i depresję, ponieważ nasze ciała mogą „mówić” do nas i dawać nam wskazówki, czego potrzebujemy. Słuchając naszych ciał i dbając o nie, możemy osiągnąć stan równowagi i wewnętrznej harmonii.

Posiadanie właściwej równowagi pomiędzy pracą a wypoczynkiem. Niewystarczająca ilość snu i odpoczynku może powodować duży stres, a co za tym idzie, niezdolność naszego ciała do dobrego funkcjonowania. Chociaż praca jest ważna, nie należy zapominać o właściwym odpoczynku, nawet jeśli chcemy osiągnąć więcej i tym samym zacząć więcej pracować. Po jakimś czasie tak intensywnej pracy nasze ciało przestanie dobrze funkcjonować, a może nawet zachorujemy.

Zadbajmy o to, aby codziennie pić wystarczającą ilość wody. Przeciętnie, organizm ludzki składa się w 60% z wody i miliardy naszych komórek powinny mieć wystarczającą ilość wody do życia. Trzeba też zadbać o to, żeby woda, którą się pije, nie była zanieczyszczona – nie czysta woda wyrządzi więcej szkody niż pożytku naszemu organizmowi. Uzyskanie czystej wody może być trudne, zwłaszcza gdy mieszka się w dużym mieście. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być zakup dobrego filtra do wody w całym domu, – zawsze lepiej upewnić się, że woda nie jest zanieczyszczona.

Trzeba mieć wystarczająco dużo czasu na jedzenie i sprawdzanie, czy organizm otrzymuje wszystkie niezbędne witaminy. Prawidłowe jedzenie to paliwo dla naszego organizmu, które pomaga nam dobrze funkcjonować. Czasami, prawdopodobnie, trzeba mieć jakieś dodatkowe suplementy, aby zapewnić organizmowi wszystko, czego potrzebuje, szczególnie w okresie zimowym lub gdy nie mamy szans na zjedzenie odpowiednio zbilansowanej żywności bogatej w witaminy. Trzeba też jeść powoli i żuć każdy kawałek jedzenia. Idealnie byłoby, gdyby jedzenie przynosiło nam przyjemność.

Bardzo korzystne byłoby również potraktowanie naszego ciała czymś zarówno przyjemnym, jak i pożytecznym. Zastanówmy się nad pójściem od czasu do czasu do masażysty, bieganiem po jeziorze (lub po prostu spacerem), pójściem do sauny lub salonu spa, – wszystko, co jest dobre dla naszego organizmu będzie działać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *